Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Çocuklar Ne Zaman Keman Çalabilir?

Keman Dersine Kaç Yaşında Başlamalı?

Sanata ve müziğe karşı ilgi duyan ailelerin çoğu, çocuklar ne zaman keman çalabilir diye merak eder. Öğretmenlere, müzisyenlere ve gelişim uzmanlarına, keman kursuna kaç yaşında başlanır diye sorarlar. Ancak konu müzik olduğunda, ideal yaştan çok daha önemli bir kriter bulunmaktadır: İstek. Elbette 3 yaşından küçük çocukların bilişsel olarak bir müzik enstrümanını öğrenmesi pek de mümkün değildir.

Bu yaştaki çocuklar henüz yeni yeni etrafı kavrama aşamasında olduğu için özellikle de keman gibi ekstra konsantrasyon gerektiren bir müzik enstrümanını çalmak için biraz daha beklemelidir. Peki, çocuklar ne zaman keman çalabilir ve keman dersine kaç yaşında başlamalı, öğrenmek ister misiniz? Yazımızı okumadan geçmeyin!

Keman Kursuna Kaç Yaşında Başlanır?

Keman çalmanın çocuklardaki sosyal becerilerden çalışma disiplinine, konsantrasyondan algılamaya kadar pek çok bilişsel ve sosyal artısı herkes tarafından biliniyor. Dolayısıyla bilinçli ve duyarlı ebeveynler, çocuklar için keman eğitiminin sağlayacağı faydaların farkındalar. Durum böyle olunca çocuğunu erken dönemde müzikle buluşturmak isteyen ailelerin aklına tek bir soru geliyor: Keman kaç yaşında öğrenilir?

Üç yaşından küçük çocukların mental olarak müzik eğitimine açık olmadıklarını ifade etmiştik. Uzmanlar da keman kursuna kaç yaşında başlanır sorusunu, en erken 4 veya 5 yaşında diye cevaplandırıyor ancak birkaç da kriter ekliyor. Elbette her 4, 5 yaşına gelen çocuk keman kursundan fayda görecek diye bir şey yok. Burada ailelere düşen görev çocuk keman kursuna gitmek istiyor mu ya da çocuğun müzikle bir ilgisi var mı bunu fark etmek. Keman kursuna kaç yaşında başlanır sorusunun cevabını bulmak için ilk olarak bu maddeleri gözden geçirmenizde fayda var:

1-Çocuğunuzun Müziğe Karşı İlgisi Var mı?

Çocuk keman kursu, ilgili, istekli ve hevesli çocuklar için çok eğlenceli bir ortam olabilir. Ancak eğer çocuğunuz müziğe ilgi duymuyorsa, ilgilendiği başka bir alan varsa ya da herhangi bir nedenden ötürü keman çalmak ilgisini çekmediyse bu onun hem keman çalmaktan zevk almamasına neden olur hem de öğrenme sürecini uzatır. Bu yüzden çocuklar ne zaman keman çalabilirden önce çocukların hangi alana ilgisi olup olmadığını anlamak daha önemli.

2-Çocuğunuz Ellerini Doğru Şekilde Kullanabiliyor mu?

3,4 ve 5 yaş grubundaki çocuklardan bazıları kalem tutmayı bilmez. Hatta kaşık ve çatal gibi eşyaları tutarken de zorlanır. Aslında bu, keman kursuna kaç yaşında başlanır sorusuna cevap bulmanız için en etkili kriterlerden biridir. Henüz kalem tutmayı bilmeyen ya da beceremeyen çocukların keman yayını tutarken zorlanması ve notaları takip etmesi güçtür. Çünkü her iki işlemde de hemen hemen aynı ince motor kas grupları çalışır.

3-Çocuğunuz Talimatları Uygulayabiliyor mu?

Çocuklar için keman kursu eğlenceli olduğu kadar aynı zamanda da detaylı bir kurs. Çocuğunuz evde resim yaparken, oyun oynarken ya da aile üyelerine yardım ederken peş peşe verilen talimatları uygulayabiliyorsa çocuk keman kurslarında başarılı olması muhtemeldir. Çünkü keman eğitiminde ilk kez karşılaşacakları bilgileri ve notaları, takip etmeleri ve uygulamaları gerekir. 3 yaş ve altındaki çocukların yönergeleri takip etmesi ve uygulaması, biraz daha güçtür.

Keman Kursuna Kaç Yaşında Başlanırın Cevabı: Çocuklarda Gizli…

Çocuklar, küçük yaşlarda mükemmel seviyede bir müzik kulağına sahiptir. Bu yüzden olabilen en erken dönemde onları başarılı bir çocuk keman kursuna göndermek çok faydalı bir adım olacaktır. Çocuklar, erken dönemde sesleri algılama ve taklit etmede kusursuza yakın bir performans çıkarırlar, dolayısıyla keman öğrenmek ve çocuk keman kursuna gitmek için en ideal yaşta olurlar.

Keman kaç yaşında öğrenilir sorunuzu özetleyecek olursak; eğer çocuğunuz müziğe karşı ilgi duyuyorsa, kalem ve çatal tutmak gibi ince motor becerilerine hakimse ve kendini bu eğitime hazır hissediyorsa 4 veya 5 yaşından itibaren çocuklar için keman kursunun kapısını çalabilirsiniz. 

[widget-190]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44