Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Çocukların İlham Alabileceği Dünyaca Ünlü Keman Sanatçıları

Çocuğunuz Keman Sanatçısı mı Olmak İstiyor?

Keman sanatçısı olmayı hayal eden bir çocuğunuz mu var? Çoğu yaşıtı gibi astronot olup uzaya çıkmayı hayal etmek yerine sanatsal meslekler üzerinden gelecek planları oluşturan bir çocuğunuz varsa onun bu ilgisini ve merakını desteklemek için ilk iş olarak onu başarılı bir çocuk keman kursuna yönlendirmelisiniz.

Elbette, çocuk keman kursları tek başına yeterli değil. Çocuğa kemanı sevdirmek, ona müziğin büyülü dünyasını tanıtmak için evinizde de bazı değişikliklere gitmeniz şart. Çocuk etrafında ne kadar çok müzik seven insan görürse, evinde ne kadar çok müzik dinlenirse, konserler, festivaller ve resitaller ne kadar takip edilirse müziğin yaşamdaki vazgeçilmez yeri, onun açısından da daha net anlaşılacaktır.

Çocuğunuzu En İyi Keman Virtüözleri ile Tanıştırın!

Her şeyin dijitalleştiği, çocukların başını cep telefonu ve tabletten kaldırmadığı bir dönemde müziğe karşı ilgi duyan, keman çalmayı isteyen ve sanatçı olmayı hayal eden bir çocuğunuz varsa oldukça şanslısınız demektir. Bu elbette, ailede müzik geçmişi olmasından da kaynaklanabilir. Ancak yine de sanata merak duyan bir çocuk, doğru bir şekilde yetiştirilirse hem ülkemiz hem de dünya için mükemmel bir cevher haline gelebilir. Peki, çocukların meraklarını pekiştirmek için neler yapabilirsiniz? Elbette, bu konuya yıllarını vermiş, başarılarıyla adından söz ettirmiş dünyaca ünlü keman sanatçılarını ve Türk kemancıları tanıtabilir, bu sanatçıları kendisine idol olarak benimsemesini sağlayabilirsiniz. 

Dünyaca Ünlü Keman Sanatçıları: Itzhak Perlman

10 Grammy, 4 Emmy ve Grammy Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne sahip olan Perlman, en iyi keman virtüözlerinden biri olarak bilinmektedir. İlk kez 1963'te Carnegie Hall'de sahneye çıkmıştır. 1964’teki  Leventritt yarışmasını kazanması ile birlikte büyük orkestralarla dünyanın dört bir yanındaki resitallerde ve festivallerde yer almaya başlamıştır. En iyi keman sanatçılarından biri olan Itzhak Perlman’in bir performansından görüntüler:

Dünyaca Ünlü Keman Sanatçıları: Joshua Bell

Oscar adayı olmuş pek çok filmin müzisyenliğini üstlenen ünlü kemancılardan biri olan Bell, 1993 yılında aldığı Grammy ödülü ile başarısını ispat etmiştir. 2011'de Academy of St Martin in the Fields'ın Müzik Direktörü olarak görev yapmaya başlamıştır. Özel bir Sony Classical sanatçısı olarak Bell, Grammy, Mercury, Gramophone ve ECHO Klasik ödüllerini kazanan 40'tan fazla albüm yapmıştır. En iyi keman virtüözlerinden biri olan Joshua Bell’in performansından görüntüler:

Dünyaca Ünlü Keman Sanatçıları: Jascha Heifetz

Tüm zamanların en iyi keman sanatçılarından biri olan Heifetz, 1933: Arturo Toscanini ve New York Filarmoni Orkestrası ile Castelnuovo-Tedesco'nun ikinci keman konçertosunun (“I Profeti”) dünya prömiyerini yapmıştır. 1957 yılında Fransız Onur Lejyonu Komutanı olarak adlandırılmıştır. Güney Kaliforniya Üniversitesi Özel Müzik Araştırmaları Enstitüsü'nde Müzik Profesörü olarak atandığı 1962 yılında, Heifetz-Piatigorsky konseri vermiştir. Ünlü kemancılardan biri olan Heifetz’in performansından görüntüler:

Dünyaca Ünlü Keman Sanatçıları: Nicola Benedetti

En iyi keman virtüözlerinden biri olan Benedetti, Büyük Britanya Ulusal Çocuk Orkestrası'nın da lideridir. On altı yaşında, 2004'te BBC Yılın Genç Müzisyeni Ödülü'nü kazanmış, başarı dolu kariyerini 2020'de kazandığı Grammy Ödülü ile pekiştirmiştir. En iyi keman sanatçılarından biri olan Benedetti’nin performansından görüntüler:

Türkiye’deki Keman Sanatçıları: Gülden Turalı

En iyi Türk kemancılardan biri olarak anılan Turalı, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası'nda başkemancılık görevini Yusuf Güler Aksöz'le dönüşümlü yürütmüştür. 1974-1992 yılları arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde keman öğretmenliği yaparak birçok keman sanatçısını yetiştiren usta isim, aynı zamanda İstanbul Oda Orkestrası, Mimar Sinan Solistleri, Akbank Oda Orkestrası gibi oda orkestralarının da başkemancılığını yapmıştır. 

Türkiye’deki Keman Sanatçıları: Fethi Kopuz

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Başkemancılarından olan Kopuz, 1943 yılında Riyaseticumhur Filarmoni Orkestrası'na girmiştir. Kendi adını vererek kurduğu amatör topluluk olan Kopuz Oda Orkestrası’nda 1995 yılına kadar orkestranın hem şefliğini hem de keman ve viyola sanatçılığını yapmıştır. 

Türkiye’deki Keman Sanatçıları: Suna Kan

Lakabı “Harika Çocuk” olan Kan, ülkenin en ünlü kemancılarından biridir. Uzun yıllar Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nda solist ve başkemancı olarak görev yapmıştır. Türk sanatına katkı ve hizmetlerinden ötürü 1971'de Devlet Sanatçısı unvanına layık görülmüştür. 1997 yılında Müşerref Hekimoğlu tarafından kendisine ithafen "Suna Kan: Öz Şarkısını Duyuran Keman" isimli bir kitap yazılmıştır. En iyi Türk kemancılardan biri olan Suna Kan’ın performansından görüntüler:

Türkiye’deki Keman Sanatçıları: Cihat Aşkın

Konservatuara girdiği yıllarda özel yetenekli çocuklar sınıfında eğitim gören ve gelecek dönemdeki başarılarının sinyalini henüz gençlik yıllarındayken veren Aşkın, ilk orkestra konserini İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası'yla Tchaikovsky'nin Keman Konçertosunu çalarak vermiştir. 1984 yılındaa İTÜ Başarı Ödülü, 1987’de Yehudi Menuhin Keman Yarışması "En İyi Bartok Yorumcusu" Ödülü, 1990’da Carl Flesch Keman Yarışması "Olağanüstü Liyakat" Ödülü ve 2010 Andante Klasik Müzik Ödüllerinde, 2009 Yılının En İyi Yaylı Çalgılar Yorumcusu Ödülünü almaya hak kazanmıştır. En iyi keman sanatçılarından biri olan Cihat Aşkın’ın performansından görüntüler:

Çocuklarınızın Yaşamına Dokunun…

Keman çalmaya ilgi duyan bir çocuğunuz varsa hiç vakit kaybetmeden onu çocuk keman kursuna yazdırmalı, çocuk keman kurslarındaki eğitmenlerin bilgi ve becerilerinden faydalanarak geleceğine en iyi şekilde yön vermesini sağlamalısınız. Neden sizin de çocuğunuz bir gün dünyaca ünlü keman sanatçılarından biri olmasın ki?

En iyi kemancıların videolarını izledikçe heyecanlanıyor, çocuğunuzu binlerce kişinin önünde mükemmel performanslar çıkarırken hayal ediyorsanız hemen Sanat Akademi’ye gelin, çocuğunuzun yeteneklerini gün ışığına hep birlikte çıkartalım…

[widget-190]

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44