Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Yaz Okulu Seçimi Nasıl Yapılır? En İyi Yaz Okulunu Nasıl Bulursunuz?

Yaz Okulu Seçerken Bunlara Dikkat Edin!

Uzun bir eğitim döneminin bitmesiyle beraber yine uzun sayılabilecek bir yaz tatili başlıyor. Çocuklar okul stresinden uzaklaşırken aileler ise çocuklarını bilgisayar ve telefon başında bulabiliyorlar. Büyük şehirlerdeki hayat şartları çocukların sokaklarda oyun oynamalarına imkan tanımadığı için çocuklar soluğu teknolojide alıyorlar. Ayrıca yaz tatillerinde çocukların bilişsel becerilerini geliştirecek herhangi bir aktivite yapmamaları onların tekrar okula adapte olmalarını zorlaştırıyor, onlara sadece boşa harcanmış bir zaman bırakıyor. 

Bu anlamda yaz okulları son yıllarda sıklıkla gündeme gelen bir konu olarak karşımıza çıkmaya başladı. Birçok aile çocuklarını yaz okuluna göndermek istiyor. Ancak yaz okulu seçimi nasıl yapılır ve nelere dikkat etmek gerekir bilinmiyor. Yazımızda size yaz okulu seçerken dikkat etmeniz gerekenler hakkında bilgiler vereceğiz. Okumaya devam edin… 

[widget-197]

 

Yaşa Göre Yaz Okulu Seçimi – Gelişim Dönemleri Önemli!

Yaz okulu seçimi yaparken ilk olarak çocuklarınızın yaşı, gelişim dönemleri ve öğrenim düzeyleri önemlidir. Okul öncesi, okul dönemi ve ergenlik dönemi çocuklarının özellikleri birbirinden farklıdır. 

Okul öncesi dönemde çok enerjik ve öğrenmeye aç olan çocuklar için yaz okulu seçerken sosyal becerilerini geliştirecek, daha çok oyun odaklı yaz okullarını tercih etmelisiniz. Bolca hareket edecekleri, yaratıcılıklarını destekleyecek, hayal güçlerini besleyecek dünyalar yaratan yaz okulu seçimi yapmalısınız. 

Okul çağı çocuklar içinse eğitim hayatlarına katkı sağlayacak ve kendilerine değer katabilecekleri yaz okulları tercih edilmelidir. Tatillerde derslerden, sorumluluklarından ve eğitimden soğudukları düşünüldüğünde onlara farklı alanlarda sorumluluklar ve beceriler katacak, tatil sonrası okula adapte olmalarını kolaylaştıracak yaz kursları gerekli. Kaslarını çalıştıracak, bedenini keşfedeceği, sosyalleşeceği, koşup oynayacağı, sanatsal beceriler kazanacağı, doğa ile haşır neşir olacağı bir yaz okulu seçimi yapmalısınız. 

Ergenler için yaz okulu seçimi yaparken de onların sınav kaygılarını azaltacak, hem fiziksel, hem de zihinsel gelişimleri açısından çok yararlı olan spor etkinliklerinde bulunacakları kursları tercih etmelisiniz. Onları yanlış arkadaşlıklar kurmaktan koruyacak, olumlu sosyal deneyimler yaşayacağı, yeteneklerini keşfetmelerini ve gelecek hedeflerini belirlemelerini kolaylaştıracak eğitimlere yönlendirmelisiniz. 

Yaz Okulu Araştırırken Bu Kriterlere Dikkat Edin!

Yaz okulu seçimi yaparken çocuklarınızın yaşı dışında başka kriterlere de dikkat etmeniz gerekiyor. Yaz okulları size yüksek vaatlerde bulunabilirler ancak bunları ne kadar gerçekleştirecekleri soru işaretidir. Yaz kursları seçiminizde “Verilen hizmetler neler, kaçar saat ve haftanın kaç günü eğitim veriliyor, eğitmenler kimler ve yeterlilikleri nedir?” gibi sorular sormalısınız. Ayrıca dikkat etmeniz gerekenler;

MEB Ruhsatı

Çocuklar için yaz okulu olarak hizmet veren pek çok yer var. Ancak bir eğitim kurumunun ders verebilmesi için Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olması gerektiğini unutmayın. MEB ruhsatı olmayan yaz okulu seçmek, pişman olmanıza neden olur. 

Ders Programı

En iyi yaz okulu, programları yeterli ve faydalı olanlardır. Bu nedenle yaz okulu seçimi yaparken sadece spor ya da sanat eğitimlerinden oluşanları tercih etmeyin. Yabancı dil çalışmaları, resim, müzik, tiyatro gibi sanat dalları eğitimleri, zihinsel aktiviteler ve yaratıcı çalışmalar sunan kurumları seçin. Çocuklarınızın enerjilerini doğru yönlendirecek ve onlara değer katacak yaz okulu programları olan yaz okulları listenizde olsun. Çocuklar bir dersten diğerine koşturan, amaçsız ve sadece göstermelik aktivite yaptıran yaz okulları değil. 

Eğitim Kadrosu

Yaz okulu seçimi yaparken mutlaka eğitmenleri araştırın. İsimlerini sorun, sosyal medya hesaplarına bakın, biyografilerini inceleyin, çalışmaları hakkında sorular sorun. Deneyimsiz eğitmenlere çocuk emanet edilmeyeceğini bilin. 

Fiziki Şartlar ve İmkanlar 

En iyi yaz okulları genel olarak geniş dersliklere, güvenli bir atmosfere ve sosyal alanlara sahiptir. Hijyenik ve konforlu sınıfları olan, araç gereç donanımı yeterli, bahçeli ve ferah yaz okulları seçmenizde yarar var. 

Sınıf Mevcudu

Çocuğunuzun tıkış tıkış bir sınıfta ders almasını istemezsiniz değil mi? Çocuklar için yaz okulu seçerken bu nedenle sınıf mevcudu 15’ten fazla olan yaz okullarını elemelisiniz. Kalabalık bir ortamda çocukların öğrenim düzeyleri düşecek, dersler verimsiz geçecektir. 

Konum 

Yaz okulları arasından seçim yaparken mutlaka merkezi konumda olanları seçin. Çocuğunuzu okuldan alırken kilometrelerce yok kat etmek istemezsiniz. Ayrıca merkezi lokasyonda bir yaz okulu seçimi yaparak çocuklarınızın metro, metrobüs ve otobüs gibi ulaşım seçeneklerinden yararlanarak yaz okuluna kendilerinin gitmelerini sağlayabilirsiniz. 

[widget-198]

Deneyimli Bir Yaz Okulu Çocuklarınıza Çok Şey Katar!

Yaz okulu seçimi yaparken hijyeninden eğitmen yeterliliğine, okulun donanımından ders programına kadar her şeyi dikkatle inceleyerek bir seçim yapmak ve mümkünse bu seçimi çocukla beraber yapmak en sağlıklısıdır. Yaz okulu seçmek kolay bir süreç değildir ve tüm paranızın boşa gitmesi, çocuğunuzun mutsuz olması gibi sonuçlar doğurabilir. 

En iyi yaz okulları hangileri merak ediyor ve çocuklar için yaz okulu seçimini uzmanıyla yapmak istiyorsanız eğitim danışmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44