Sanat Akademi

MEB'e Bağlı Ruhsatlı Bir Eğitim Kurumudur

Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Yaz Okulu Nedir? Neden Önemlidir?

Yaz Okulları İle Çocuklarınız Sosyal, Özgüvenli ve Girişken Bireyler Olacaklar!

Yaz okulu, çocukların yoğun ve yorucu okul döneminden sonra eğlenme, sosyalleşme ve yeni beceriler edinme için yararlandıkları kurs ve atölyeleri kapsayan eğitim sisteminin adıdır. Yaz okulları, çocukların sosyokültürel ve sportif faaliyetler yapabileceği alanlardır. Yaz okullarında dans, müzik, resim, tiyatro, yaratıcı drama ve spor dersleri bulunur. Her yaz okulunun programı kendine özgüdür. 

Peki yaz okulları neden önemlidir? Yaz okulu çocukların kendine güvenen, sosyalleşmekten hoşlanan, ruhen ve bedenen sağlıklı, kendini iyi ifade edebilen, sorumluluk sahibi bireyler olmaları için neredeyse olmazsa olmaz niteliği taşımaktadır. Çocuk yaz okulu, sınav ve okul stresi yaşayan çocuklar için birebirdir. 

[widget-197]

 

Çocuk Yaz Okulları Çocuğa Ne Katar? Yaz Kurslarının Çocuklara Yararları

Yaz okulu çocuğun sadece sanat ve spor etkinlikleri yapmasını sağlamaz aynı zamanda ona çeşitli beceriler kazandırır, yeteneklerini keşfetmesini sağlar, bilişsel gelişimini destekler. Okul ortamından farklı bir hayat sunan yaz okulları çocukların gelişimi için çok faydalıdır. Yaz okulunun faydaları nedir dersek;

 • Yaz okulu ile çocuklar ilk olarak sosyalleşme imkanı bulur. Tablet, telefon ve bilgisayardan uzaklaşırlar, konuşmayı ve sosyal olmayı öğrenirler.

 • Çocuk yaz okulu sayesinde eğitim öğretim döneminin yorgunluğunu ve stresini atarlar. 

 • Çocuk yaz okulları ile sorumluluk almayı ve takım bilinciyle hareket etmeyi öğrenirler.

 • Dinleme ve anlama becerileri gelişir. 

 • Bedensel ve ruhsal farkındalık kazanırlar. 

 • Yaz okulları ile sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazanırlar.

 • Çocuk yaz kursu ile yaratıcılıklarını geliştirirler. 

 • Daha iyi ve sağlıklı iletişim kurmayı öğrenirler. Beden dillerini etkili kullanırlar.

 • Kendilerine olan güvenleri artar, başarma duygusunu tadarlar. 

 • Çocuk yaz okulu ile bilişsel becerileri desteklenir.

 • Doğa ve çevre bilinci edinirler. Canlıları ve doğayı koruma hevesleri oluşur. 

 • Sanatsal bakış açısı ve estetik algı kazanırlar. Sanat dallarına karşı ilgi ve merakları artar.

 • Empati kurmayı öğrenirler. Farklı insanlara karşı saygı duyarlar.

 • Paylaşma ve yardımlaşma gibi olumlu özellikler kazanırlar. 

 • Yaz okulu çocuğa iç disiplin kazandırır.

 • İşbirliği yapma bilinci edinirler ve davranışlarını kontrol etmeyi öğrenirler.

 • Müzik, resim, dans, tiyatro ve spor alanlarında yeteneklerini keşfederler ve geliştirirler. 

Çocuklar için yaz okulu tam kapsamlı bir gelişim sağlayarak çocukların okulda edinemeyecekleri bilgi ve beceri birikimine sahip olmalarını kolaylaştırır. Müzik derslerinde nota okuma becerileri ve ritim algıları gelişir, dans derslerinde koordinasyon kazanırlar, resim derslerinde yaratıcılıkları gelişir, yaratıcı drama eğitimlerinde kendilerini başkalarının yerine koyarlar. 

Sosyalleşme

Yaz okulunun faydaları olarak 4 temel kazanımdan bahsedeceğiz. Öncelikle yaz okulları çocuğun sosyal becerilerini geliştirir. Çekingen, içe kapanık ve sosyalleşmekten hoşlanmayan çocuklar, yaz okullarında tamamen dışa dönük, yaşıtlarıyla iyi anlaşan, konuşmaktan çekinmeyen bireyler haline gelirler. 

Özgüven Kazanma

Çocuk yaz okulu kendine güvenmeyen, özgüveni düşük çocukların özgüvenlerini geliştirmesi açısından da avantajlıdır. Yaz okulu derslerinde dans ederek, sahnede olarak, şarkı söyleyerek, koşarak, zıplayarak özgüven kazanıyorlar. 

İletişim Becerilerini Geliştirme

Yaz okulunun faydaları olarak çocuğun ifade becerilerini geliştirmesi de var. Yaz okulu etkinliklerinde birbirleriyle daha çok iletişim kuran çocuklar, duygu ve düşüncelerini doğru anlatmayı da öğreniyorlar. 

Hareket Etme

Çocuklar için yaz okulları en büyük avantajı hareket kabiliyeti ve egzersiz alışkanlığı kazandırmakla sağlıyor. Yaz okulu programları sayesinde bolca hareket eden çocukların, fiziksel gelişimleri de desteklenmiş oluyor. 

[widget-198]

Yaz Okulu İle Daha Aktif ve Sorumluluk Sahibi Çocuklar!

Yaz okulunun faydaları saymakla bitmez ancak çocuklar için yaz okulları, yaşıtlarıyla birlikte keyifli zamanlar geçirecekler ve bu zamanlara yeni beceri ve bilgiler katacakları bir fırsat. Bu nedenle ailelerin yaz okulları konusunda bilinçli olmaları ve çocuklarını yaz aylarında eve hapsetmemeleri gerekiyor. Telefon ve bilgisayar başında geçirilen verimsiz zamanın yanında çocuklar sosyal olmaktan uzak, çekingen ve özgüvensiz oluyorlar. 

Çocuk yaz okulu; dans, resim, müzik, tiyatro, yaratıcı drama, spor, bilim, İngilizce ve matematik dersleri ile çocukların gelişimini her yönüyle destekliyor. Siz de çocuk yaz okulları ile en değerli varlıklarınızın daha aktif, girişimci, sosyal ve sorumluluk sahibi bireyler olmalarını sağlayabilirsiniz. Çocuk yaz okulu fiyatları ve yaz okulu programları hakkında bilgi almak için bize ulaşın.

Yorum Yap

Bilgi Al
Bilgi Al +90 (850) 532 33 44